Tápou tvoji rádci a rádkyně co dělat na další družinovce? Přemýšlí, jak zapojit stezku do svých programů? Od toho tu je družinový kalendář. Vyvěs jej v klubovně!

Družinový kalendář

Tápeš co dělat na další družinovce? Přemýšlíš, jak zapojit stezku do svých programů? Podle čeho vybírat úkoly z odborek? Chceš vědět, kdy máš dle přezdívky svátek a družinové akce mít na očích? Právě proto ti přišel tvým vedoucím červnovými časopisy družinový kalendář. Vyvěs jej v klubovně! A čti jak jej využít při práci se stezkou, odborkami i plánování nejen družinovek. Pokud si nevíš rady, jak kalendář využít, vedoucí ti určitě poradí.

Co v kalendáři najdeš?

• na každý týden jednu aktivitu
    • každá aktivita se váže ke stezce nebo odborce
    • aktivita je spojena s významným dnem v týdnu nebo s ročním obdobím
  • každý den má nějaká z častých skautských přezdívek svátek

Stáhnout kalendář

Kalendář pomáhá plánovat družinovky

Stačí jen mrknout, co za aktivitu je na daný týden. Aktivity jsou vybrané pro celou družinu tak, abyste je mohli plnit na schůzkách v daném období. Dle nápadu připravíš program.

Příklad.: Rádci na srpnové oddílové radě plánují schůzky na září, ale na některé schůzky nemají moc nápadů. Mrknou do kalendáře a spolu s ním naplánují zbytek měsíce: Družina Žabek bude mít besedu nad přečtenými knížkami z léta - každý si jednu přinese a představí ostatním. Družina Knoflíků se naučí pozdravit a poděkovat v 5 jazycích. Každý si vylosuje jeden jazyk a zkusí hledat ve slovníku nebo v mobilní aplikaci a pak to naučí ostatní.

Kalendář pomáhá s pestrým programem

V kalendáři najdeš inspiraci na aktivity týkající se přírody, tvoření, sportu, tábornických dovedností, kamarádství, ale třeba i aktivního občanství. Nabízí totiž aktivity za všech oblastí stezky a odborek. Inspiruj se na celý rok nebo si vyber, co potřebuje zrovna vaše družina.

Příklad.: Družina Kosatek na schůzkách nejraději hrála lakros. Rádkyně Malina věděla, že program schůzek by měl být různorodější, ale trochu tápala jak na to. Vedoucí jí poradila, že jí pomůže kalendář. Malina má tak zdroj zajímavých nápadů - družina Kosatek už měla kurz vaření, tvořila rodokmeny nebo vyráběla adventní věnce.

Kalendář nabízí stezky a odborky na každou schůzku

Každá aktivita vychází z úkolu ve stezce nebo odborce. Najdeš tak na každý týden inspiraci, jak tyto nástroje zapojit. Můžeš se buď inspirovat na každou schůzku nebo jen ve chvíli, kdy potřebuješ nápad do plánu schůzek.

Příklad.: Na táboře a na výpravách se plnění stezek družině Bakterií dařilo. Ale na schůzkách plnění vázlo, už dva měsíce si nikdo nic nesplnil. Rádce Špendlík si nevěděl rady, jaké úkoly se na schůzky hodí. Spolu s vedoucími začal používat kalendář. Plnění stezek se tak objevuje přibližně na každé druhé schůzce.

Kalendář jako symbolický rámec

Aktivity jsou většinou navázané na významný den v týdnu. Ať už jde o státní svátek, mezinárodní den, výročí nebo třeba volby do krajského zastupitelstva. Využij významný den jako symbolický rámec pro program dané schůzky - zjistěte si s družinou o dni více, připrav k němu další aktivity, zahrajte si hry motivované významným dnem apod.

Příklad.: Rádce Magnet si připravil schůzku na téma volby. Využil aktivitu z kalendáře: v zábavném kvízu všichni zjistí, jak fungují volby. Kdo se volí, jak vypadá volební lístek, kdo v jejich kraji kandiduje, o čem zastupitelstvo může rozhodovat a co řešilo naposledy. V druhé části schůzky si pak zkusí dvojice vymyslet vlastní stranu a uspět s ní v družinových “volbách”.

Kalendář jako kalendář :)

Díky kalendáři budete mít s družinou důležité termíny v klubovně na očích. Může jít o oddílové a družinové akce, dopsané narozeniny členů a členek družiny, zvýrazněné svátky jejich přezdívek či doplněné netradiční přezdívky, …

Příklad.: Družina skautek Rizota slaví narozeniny a svátek každé členky. Oslavenkyně má ozdobenou čepičku, ostatní jí zazpívají speciální písničku a přinesou něco k snědku. Aby Rizota na oslavy nezapomínaly, doplnily je do kalendáře a na konci každé schůzky se podívají, jestli a kdo slaví. A protože si doplnily i svoje netradiční přezdívky, slaví všechny skautky alespoň dvakrát.

Komu kalendář přišel? Kde ho seženu?

Všem vedoucím skautů a skautek s časopisem Skauting. Ke stažení ho najdeš zde. Pokud chceš papírový, ozvy se na skabor@skaut.cz a domuv si, kdy si pro něj lze přijít do kanceláře Ústředí Junáka v Praze.